Spółdzielnia Socjalna Uciec Dysforii w Obornikach (ok. Poznania) jest podmiotem ekonomii społecznej. Jej głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest realizacja celów społecznych zdefiniowanych w naszym środowisku lokalnym.

Nazwa naszej spółdzielni wymaga wyjaśnienia. Słowo dysforia służy do określenia nastroju człowieka, który na skutek różnych czynników w dużej mierze zewnętrznych, ma trudność z radzeniem sobie z otaczającą go rzeczywistością. Konsekwencją tego jest skłonność do złości, rozżalenia, drażliwości i wybuchów nieadekwatnych do sytuacji a także niemożność odczuwania przyjemności. W dzisiejszych czasach dysforią jesteśmy zagrożeni wszyscy. Chcemy jej zapobiegać.

Po głębokiej analizie potrzeb lokalnych wypracowaliśmy kierunek naszego rozwoju. Z jednej strony oferujemy usługi dla społeczeństwa, takie jak:

  • fizjoterapia/masaże i usługi opiekuńcze – dla osób niepełnosprawnych, starszych i po urazach
  • sprzątania mieszkań i biur,
  • usługę mycia pomników – opieki nad grobami,

które mamy nadzieję znajdą swoich odbiorców, a z drugiej strony chcemy dać pracę osobom, które jej potrzebują i poszukują niezależnie od stopnia sprawności i wykształcenia. Swoją ofertę kierujemy szczególnie do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i tych, które wracają na rynek pracy, które nie chcą być narzędziem do zarabiania pieniędzy, ale chcą być częścią zespołu.

Pragniemy, aby osoby pracujące w spółdzielni i te wobec, których świadczymy usługi oddziaływały w sposób pozytywny na codzienne wzajemne działania, tak by udało nam się razem uciec przed stanami dysforii. To bardzo ważny cel jaki przed sobą stawiamy.